The deadline for applying to Sixth Form is Friday 22nd February 2019.

Staff List

Teaching Staff

Mr AchesonMFL teacher / Head of Year 12
Mr AldredHead of ICT
Mrs AtkinsonHead of Art
Mr BarkHead of MFL
Mrs BaxterMaths teacher
Mr BlenkeyMaths teacher
Mrs BloggHead of Geography
Mrs BrewerHead of Maths
Miss CrowleSecond in Maths
Mrs DavidsonRS
Mrs DickinsonAssistant Headteacher (Progress and Achievement / MFL teacher
Mrs DicksonHead of Performing Arts
Mr DicksonDeputy Headteacher (Curriculum and Data) / Business Studies teacher
Miss DolanScience teacher / Head of Year 11
Mrs DrewEnglish teacher
Mrs ElliottSENCo / Science teacher
Mrs FenwickArt teacher
Mrs FletcherHead of Health and Social Care and PSHCE
Mrs GraySecond in PE
Mr HansenHead of History
Miss HarbronHumanities teacher
Miss HentschelSecond in French
Mr HeslopRS teacher
Mr Hollis Assistant Headteacher (Teaching and Learning) / History teacher
Mr HolmesScience teacher / Head of Year 10
Miss HowarthScience teacher
Mrs HudsonMaths teacher / Head of Year 8
Miss HullahHead of Technology
Miss HurtSecond in RS
Mrs JobEnglish teacher
Mrs JonesHistory teacher
Miss LambdenHeadteacher / Maths teacher
Mr LeeScience teacher
Miss Leopold Geography teacher / Head of Year 13
Miss LittlewoodHistory teacher
Mr MacMillanHead of RS
Mr MarkBusiness Studies / IT teacher and Head of Careers
Mrs MarriottEnglish teacher
Miss MarstonHead of Lower School / English teacher
Mrs MartinEnglish teacher
Mrs McIntoshPE teacher
Mr PentlandAssistant Headteacher (Community Development) / Head of Sixth Form / Science teacher
Mr Pierce-WilliamsCreative Arts teacher
Mrs PlumbridgeMaths teacher
Mr RickardAssistant Headteacher (Pastoral Care, Behaviour and Attendance) / Designated Safeguarding Lead / Maths teacher
Mr RiordanHead of English
Miss SandersonPE teacher
Miss SchofieldEnglish teacher
Mr ShuttleworthPE teacher / Head of Year 9
Miss SimmsSecond in Science
Miss SmithTechnology teacher
Ms SpraggHead of Business Studies
Miss StainthorpeScience teacher
Mrs StellEnglish teacher
Mrs StimsonHead of Upper School / Drama teacher
Mrs ThackerayEnglish teacher
Miss ThomasPE teacher
Ms WalshHead of Science
Mrs WebbArt teacher
Mr WhartonHead of PE

 

Support Staff

Mrs AdamsAdministrative Assistant (Upper School)
Mrs AtkinsonPA to the Headteacher / Clerk to the Governing Board
Mr AustenSenior Science Technician
Mrs BarrAdministrative Assistant (Sixth Form College)
Mrs BeaumontWork Experience and Cover Administrator
Mrs BishopReceptionist
Mrs BrannanTeaching Assistant
Mr BurgessSchool Sports Competitions Co-ordinator
Mr BusuttillSenior IT Network Manager
Mrs ButlerTeaching Assistant
Mrs CalvertCleaning Operative
Mrs ClarkCleaning Operative
Mrs ColemanSenior Food and Textiles Technician
Mr CopleyScience Technician
Mrs CrabtreeAdministrative Assistant (Sixth Form College)
Mrs DaviesPastoral Support Assistant
Miss DickinsonPastoral Support Assistant
Mrs FensomeTeaching Assistant
Mr FinniePastoral Support Assistant
Mrs FoxCleaning Supervisor
Mrs HallidayTeaching Assistant
Mrs HillierCover Supervisor
Mr HoweSenior Technology and Art Technician
Mr JacksonCleaning Operative
Mr G JohnstonCleaning Operative
Mr M JohnstonCleaning Operative
Mrs JohnstonTeaching Assistant
Mrs KellyClerical Assistant
Miss KitsonTeaching Assistant
Mr McKendryInstructor and Cover Supervisor
Mrs MillburnTeaching Assistant
Miss MillerCleaning Operative
Miss MitchellHigher Level Teaching Assistant - English
Mrs MossLearning Resource Centre Manager
Mr NeillAssistant Site Manager
Mrs NowinskaTeaching Assistant
Mrs O'KaneWork Experience Assistant
Mrs PrestonCleaning Operative
Mr RawAssistant Site Manager
Mr RoganICT Systems and Network Manager
Mr RogersonCleaning Operative
Ms SimpsonHome School Support Co-ordinator
Mrs SoperAttendance Monitor
Mrs SykesFinance Clerk
Mrs ValeHigher Level Teaching Assistant - Maths
Mrs VarneyData Manager
Mr WilliamsonCleaning Operative
Mr WilsonExams Officer
Mrs WinderAdministrative Assistant (Lower School)
Miss YoungTeaching Assistant