Staff List

Teaching Staff

Mr AchesonMFL teacher / Head of Year 13
Mr AldredHead of ICT
Mr AllertonEnglish teacher
Mr BarkHead of MFL
Mrs BaxterMaths teacher
Mrs BennettMaths teacher
Mr BlenkeyMaths teacher
Mrs BloggHead of Geography
Mrs BrewerHead of Maths
Mr CameronScience teacher
Mrs CaveMFL teacher
Miss CrowleSecond in Maths
Mrs DickinsonAssistant Headteacher (Progress and Achievement / MFL teacher
Mrs DicksonHead of Performing Arts
Mr DicksonDeputy Headteacher (Curriculum and Data) / Business Studies teacher
Miss DolanScience teacher / Head of Year 10
Mrs ElliottSENDCo / Science teacher
Mrs FenwickHead of Art
Mrs FletcherHead of Health and Social Care and PSHCE and Psychology
Mrs GablerHealth and Social Care teacher
Mrs GraySecond in PE
Mr HansenHead of History
Miss HarbronHumanities teacher
Mrs HeadMaths teacher/Head of Year 9
Mr HendersonEnglish teacher/Head of Year 11
Mr Hollis Assistant Headteacher (Teaching and Learning) / History teacher
Mr HolmesScience teacher
Miss HowarthScience teacher
Mrs HudsonMaths teacher / Head of Year 8
Miss HullahHead of Technology
Miss HurtSecond in RS
Miss JacksonArt teacher and Head of Careers
Mrs JobEnglish teacher
Mrs JonesHistory teacher
Miss LambdenHeadteacher / Maths teacher
Mr LeeScience teacher
Miss Leopold Geography teacher / Head of Year 13
Miss LittlewoodHistory teacher
Mr MacMillanHead of RS
Mr MarsEnglish teacher (maternity cover for Miss Schofield)
Miss MarstonHead of Lower School / English teacher
Mrs McIntoshPE teacher
Mr PentlandAssistant Headteacher (Community Development) / Head of Sixth Form / Science teacher
Mr Pierce-WilliamsCreative Arts teacher / Head of Year 7
Mrs PlumbridgeMaths teacher
Mr RickardAssistant Headteacher (Pastoral Care, Behaviour and Attendance) / Designated Safeguarding Lead / Maths teacher
Mr RiordanHead of English
Miss RossBusiness Studies and ICT teacher
Miss SandersonPE teacher
Miss SchofieldEnglish teacher (maternity cover)
Mr ShuttleworthPE teacher
Miss SimmsSecond in Science
Ms SpraggHead of Business Studies
Mr SteelPE Assistant
Mrs StellEnglish teacher
Mrs StimsonHead of Upper School / Drama teacher
Miss WalshHead of Science
Mrs WebbArt teacher
Mr WhartonHead of PE
Miss YoungReligious Studies
Mrs Younger (Miss Hentschel)Second in French

 

Support Staff

Mrs AdamsAdministrative Assistant (Upper School)
Mrs AtkinsonPA to the Headteacher / Clerk to the Governing Board
Mr AustenSenior Science Technician
Mrs BeaumontWork Experience and Cover Administrator
Mrs BellReceptionist
Mrs BishopReceptionist
Mrs BrannanTeaching Assistant
Mr BurgessSchool Sports Competitions Co-ordinator
Mr BusuttilSenior IT Network Manager
Mrs ButlerTeaching Assistant
Mrs CalvertCleaning Operative
Mrs ClarkCleaning Operative
Mrs ColemanSenior Food and Textiles Technician
Mr CopleyScience Technician
Mrs CrabtreeAttendance Monitor
Miss DickinsonInclusion Manager
Mrs FensomeTeaching Assistant
Mr FinniePastoral Support Assistant
Mrs FoxCleaning Supervisor
Mrs HillierCover Supervisor
Mr JacksonCleaning Operative
Mr JohnstonCaretaker
Mrs JohnstonTeaching Assistant
Mrs KellyAttendance Administrator (Sixth Form)
Miss KitsonTeaching Assistant
Mrs ListerLearning Resource Centre Manager
Mr LumbBehaviour and Attendance Manager
Mrs MillburnTeaching Assistant
Miss MillerCleaning Operative
Miss MitchellHigher Level Teaching Assistant - English
Mr MorrisSenior Technology and Art Technician
Mr NeillAssistant Site Manager
Mrs NowinskaTeaching Assistant
Mrs PrestonCleaning Operative
Mrs PrinceFinance Clerk
Mrs RobinsonAttendance and Behaviour Manager
Mr RoganICT Systems and Network Manager
Mr RogersonCleaning Operative
Mrs SykesBursar
Mrs VarneyData Manager
Mr WatersSite Manager
Mr WilliamsonCleaning Operative
Mr WilsonExams Officer
Mrs WinderAdministrative Assistant (Lower School)
Miss YoungTeaching Assistant